Подлудяваме! Много ги харесвам! Ето малко повече за изкуството
БОНЗАЙ!
Изкуството "бонзай" се състои в свързване и противопоставяне на симетрия, баланс и пропорция пресъздаващо естествената природа в търсене на красотата.. Отглеждането на миниатюрни дръвчета в керамични съдове води началото си от Китай и Япония преди повече от 2000 години. То има специално символично значение в търсенето на красотата и изчистените форми. Изобразява връзката между Създателя на Вселената и човека.
ИЗБОР НА РАСТЕНИЯЗа предпочитане са видове, които имат интересна форма на стъблото, кората, листата, които цъфтят красиво през пролетта, имат атрактивна есенна окраска. Като най-подходящи видове за бонзай са се утвърдили клен, кестен, бряст, азалия, плачеща върба, бреза, дъб, бор, смърч, хвойна, дрян, фикус, подокарпус, пираканта и др.
СТИЛОВЕ БОНЗАЙТрадиционните стилове на бонзая са създадени с цел да повтарят естествената форма на възрастно растение в природни условия. Два са основните видове бонзай - растения с едно стъбло и многостьблени растения. Стиловете се определят в зависимост от формата на стъблото -строго изправена, свободно изправена, полунаклонена, плачеща, каскадна, разклонена.
ИЗБОР НА СЪДОВЕ ЗА ЗАСАЖДАНЕБонзаите се отглеждат в плоски съдове с малки крачета, за отцеждане на водата, с повърхнина приблизително колкото короната на дръвчето. От голямо значение за окончателния ефект на бонзая е естетическият подбор на съда - матови или гледжосани керамични съдове с форма и цвят, съответстващ на стила на бонзая.
ПОДХОДЯЩА ПОЧВА ЗА ЗАСАЖДАНЕПрепоръчваният за бонзай почвен субстрат се състои от почвена смеска за саксийни растения с добавка на пясък и торф или глинен гранулат, който осигурява добро отводняване.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ СВЕТЛИНА И ТЕМПЕРАТУРАПовечето бонзай обичат обилна, но индиректна светлина. През лятото е добре да се изваждат навън, но не на пряка слънчева светлина. Растенията се отглеждат при нормална стайна температура 20-25° през активния вегетационен период и 10-15° през периода на покой, през който трябва да се съхраняват в полутъмни помещения и да се поливат рядко. Иглолистните бонзаи трябва да се изваждат през зимата навън, дори при минусови температури, в противен случай след няколко години умират.
ПОЛИВАНЕПоливането се извършва като поставите съда с бон-зай накиснат във вода (престояла 24 часа за разграждане на хлора) за около 30 мин, за да се напои обилно. При следващото поливане повърхността на субстрата трябва да е изсъхнала. Проверявайте редовно корените на растението за признаци за засушаване или преовлажняване. Пулверизирайте порепоръчително два пъти дневно с хладка вода.
НАТОРЯВАНЕЗа да поддържате вашия бонзаи в добра форма и осигурите оптимално развитие, наторявайте в подходящо време и с подходящ тор през цялата година. Като принцип наторявайте от ранна пролет до края на лятото с балансиран МРК тор 20:20:20 (веднъж на 4 седмици), а през есента и зимата - на 6 седмици (15:15:30), за да подтискате растежа, но да предпазвате от болести. Много добър ефект за развитието има и наторяването с органични торове - торф, компост, птичи тор, органични брашна и др.